SAÇ EKİMİ

SAÇ EKİMİ

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi artık ileri tekniklerle, herhangi bir kesme işlemine gerek duyulmadan, ameliyatsız ve yara izsiz yapılabiliyor. Eğer kişinin nakil için alınacak hiç saçı bulunmuyorsa, göğüs ve sırt gibi vücudun başka bölgelerinden alınan kıl köklerinden yararlanmak da mümkün olabiliyor. Kliniğimizde saç ekimi, ortalama olarak 4-8 saat sürer ve 3 aşamada yapılır.

1. Saç köklerinin toplanması

Ense üzerinden iki kulak arasında olan donör bölge bir numara tıraş edilir. Bölge steril edilerek lokal anestezi uygulanır. Özel bir motor ucu sayesinde kökler tek tek toplanır. Toplanan kökler topluluğuna graft denir. Graftler kişisel özelliklere göre tekli, ikili, üçlü, dörtlü kimi zaman da beşli veya altılı gruplar halinde çok hassas bir şekildedir. Özel solüsyonlar içinde artı 7 derecede tek tek sayarak gruplarına ayrılarak bekletilir.

2. Kanalların açılması

Ekim yapılacak alana lokal anestezi yapıldıktan sonra çıkan köklerin boyuna ve genişliğine göre doğru büyüklükte kanallar açılır. Açılan kanallar kişinin saç açısıyla doğru orantılı olmalıdır.

3. Graftlerin ekilmesi

Son aşamadır. Toplanan kök miktarına göre süre 1-3 saat arasında değişir. Uzman bir ekiple dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.

Saç ekiminde FUE Yöntemi

En fazla uygulanan, teknolojisi en çok gelişen saç ekim yöntemidir. Lokal anestezi ile yapılan mikro cerrahi işlemidir. Genel saç ekim yöntemlerinin temelinde FUE (Follicular Unit Extraction) metodu vardır.

Uygulamanın başında hastaya rahatlatıcı ilaç verilir. Böylece kişi operasyon sırasında kendini daha iyi hisseder. Bu yöntemde saçlar bir numara tıraş edilir. Beyaz ve çok açık renkte saçlara sahip olan kişilerde donör bölge saç boyası ile boyanır. Donör bölge (Ense üstü iki kulak arasında kalan bölge) steril edildikten sonra lokal anestezi yapılır. Mikromotor ve punch adı verilen uçlarla saç kökleri yapısına uygun olarak tek tek ve demetler halinde çıkarılır.

Punchlar saç özelliklerine göre kişiden kişiye farklılık gösterir. 0,6 mm ile 0,1 mm arasında kalınlıkları, 0,2 mm ile 0,5 mm arasında uzunlukları değişir. Çıkarılan kökler steril özel solüsyonlarda, artı 7 derecede 1 saat kadar bekletilir. Kanalların açılacağı bölgenin sınırları çizilerek belirlenir ve tıraş edilir. Lokal anestezi uygulanarak kanallar doğru açılarla ve uygun büyüklükte açılır. Kişi bir süre dinlendirilir. Ekim süresi çıkarılan kök demetlerinin sayısına, cilt yapısına ve kişinin ekiple uyumlu çalışmasına göre farklılık gösterir. Ekim 1-4 saat arasında biter. Toplamada, kanalların açılması sırasında ve ekim esnasında hasta istediği zaman ihtiyaç molası verebilir. Tüm operasyon 4-8 saat sürer.

FUE işleminde kaç graft çıkarılabilir?

Kişinin dökülen alanına ve donör bölgeye göre değişir. Bir günde 1500-3500 graftten fazlasını çıkarmak dolaşımı bozar ve hastayı yorar. Saç köküne ihtiyacın çok olduğu zamanlarda bazen FUE’yi iki günde yapmak tercih edilebilir. Birinci gün 2000-2500 graft, ikinci gün 2000-2500 graft yapılması dolaşım için daha uygundur.

Tıraşsız saç ekimi

Sadece dökülmesi az olan kişilerde ve kaş ekimlerinde uygulanabilir bir yöntemdir. Alım yapılacak alan saç aralarında 1-2 cm kalınlıkta uzun şeritler şeklinde tıraş ederek toplama yapılır. Kişinin kalan saçları ile tıraşlı alan örtülür.

Ekim yapılacak bölge sadece ön çizgi, körfezler yani ön iki yanda çok az geri gitme ve sadece tepe bölgesindeyse üstteki saçlar hiç tıraş edilmeden ekim yapılır. Bu yöntem ekim ve alım sürelerini uzattığı, yıkama ve bakımları zor olduğu için mecbur kalınmadıkça tercih edilmez.

DHI Choi kalem yöntemi

Kökler FUE metodundaki gibi çıkarılır, kanallar açılmaz. Kökler tek tek uygun ekim alanına göre Choi kalemlere konur, kanal açma ve ekme yöntemi aynı anda uygulanır. Bu yöntemin tercih edilebilmesi için az sayıda graft ihtiyacı olması gerekir. Graftlerin Choi kalemlere konulması ve kanal açılıp nakledilmesi sırasında kök kayıpları oluşabilir.

FUT yöntemi

Saç ekimine ilk başlanılan dönemlerde uygulanan bir yöntemdir. Günümüzde çok tercih edilmemektedir. İhtiyaca göre belirlenen sayı hesaplanır. Ense bölgesinde iki kulak arasında olan bölgede 1-1,5 cm kalınlıkta iki kulak üstüne gelmeden arada kalan mesafe uzunluğunda saçlı deri tıraş edilir. Lokal anestezi yapılır ve şerit halinde kesilerek çıkarılır, kesik stapler dikiş yöntemiyle kapatılır.

Ekim alanı lokal anestezi ile uyuşturularak tıraş edilir ve kanallar uygun açıyla uygun büyüklükte açılarak ekim yapılır.

FUT yöntemi çok fazla kök nakline ihtiyaç duyulan hastalarda uygun donöre sahipse FUE yöntemi ile birleştirilerek (Combo yöntemi) yapılabilir. FUT yöntemi sonrasında ağrı duyulabilecek bir uygulamadır. 10-14 gün sonra dikişler aldırılır.

Safir FUE ekimi nedir?

Bu yöntemde kanal açma aşamasında metal keskin uçlar yerine safir uçlu kalem kullanılır. Yöntemi diğerlerinden farklı kılan, safir ucun iyileşme sürecinin hızlanmasını, kabuklanmanın az olmasını sağlamasıdır.

Saç ekimi yaptıracak olanlar kaç gün ayırmalıdır?

Genellikle iki gün yeterlidir. Saç ekiminin yapılacağı gün ve ertesi gün pansuman ve ilk yıkama için kliniğe geleceğiniz gün. Pansuman ve ilk yıkamanın yapıldığı ikinci gün sadece yarım saatinizi alacaktır ve hemen ertesinde sosyal hayatınıza geri dönebilirsiniz. Operasyonun ertesindeki ilk 3 gün pasif çalışma ve istirahat önerilir. 12. gün kabukların kontrolü için mutlaka haberleşilir. Tüm kabukların dökülmesi beklenir. İkinci PRP’niz yapılır.

Saç ekimi tamamlandıktan sonra hastaya tüm ilaçları, kullanacağı şampuan ve losyonu, saç bantı ve şapkası hazır bir kit halinde verilir.

Yurt dışından gelen hastalarımızın, iki gece konaklama otel ve havaalanı gidiş-dönüş transferleri sağlanır. Seyahatini uzatmak isteyenler 2 günden sonraki otel ücretlerinden ve dönüş transferinden kendileri sorumludur.

Saç ekiminden sonra ağrı olur mu?

FUE operasyonundan sonra ağrı olmaz. Akşam alınacak bir ağrı kesici hem geceyi rahat geçirmek hem de ödemin atılmasında yardımcı olur.

Operasyon sonrası neler yapılır?

Ekimin ertesi günü kontrol ve ilk yıkama yapılır. Kişiye 15 gün boyunca uygulayacağı yıkama şekli öğretilir. 1 ay içinde ekilen saçlar dökülür, alım bölgesindeki saçlar uzar. 3. Ayda yeni saçlar çıkmaya başlar. 1 yılda saç çıkması tamamlanır.

Saç ekimi için göğüs ve sakal kılları kullanılabilir mi?

FUE yöntemi ile yapılabilir. Bu bölgelerden alım sadece donör bölge dediğimiz ense üzerinde iki kulak arasında hiç saç kökü yoksa tercih edilmelidir. Göğüs ve sakal bölgesinden alınarak nakledilen kökler 1 yıl sonra saça uyum gösterse bile saç kadar uzamamakta ve çok ince telli olmaktadırlar. Bu bölgelerden grup graft, yani üçlü, dörtlü graft çıkarılamaz genelde tekli nadiren de ikili graftlere ulaşılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir