Ciltteki gözeneklerin toz, kir gibi etkenlerle tıkanmasının sonucunda akne / sivilce oluşabilir. Gözeneklerin tıkanması da ciltte inflamasyon ya da siyah noktalara yol açabilir. Bu nedenle akne / sivilce bakımı oldukça önemlidir. Hijyen eksikliği, yağ bezlerinin aktif çalışması, hormonal dengesizlik, stres, beslenme düzeninde yapılan hatalar gibi sebepler akne / sivilce oluşumunda etkili olabilir.

Akne / sivilce bakımı için yapılması gereken temel aşama, cilt bakımının düzenli olarak yapılmasıdır. Akneler / sivilceler yüzünden oluşan yara izleri cildinizde hoş olmayan bir görünüme sebep olabilir. Ancak cildinizi bu yara izlerine maruz bırakmamanın da yolları vardır. Parlak ve duru görünen bir cildiniz olabilir. Sivilcelere karşı başlangıç aşamasında önlem aldığınız takdirde bunlardan kurtulmanız kolay olur. En önemlisi cildinizde yağ dengesinin korunması ve fazla yağların düzenli temizlenerek gözeneklerin tıkanmasının önlenmesidir.

Akne / Sivilce Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

  • Cildin düzenli ve yeterli temizlenmemesi nedeniyle tıkalı gözenekler
  • Aşırı hormonal aktivite
  • Ciltte aşırı yağ üretimi
  • Sigara alışkanlığı
  • Bazı ilaç tedavileri
  • Yanlış beslenme alışkanlığı
  • Güneşe aşırı maruz kalma
  • Sivilce sıkma nedeniyle oluşan tahriş

Akne Bakımı Kimlere Uygulanır?

14 yaşını geçmiş, aktif sivilce veya akne problemi yaşayan herkese akne / sivilce bakımı yapılabilir.

Narin Alizade Akademi’de Akne / Sivilce Bakımı Ne Kadar Sürer?

Narin Alizade Akademi’de akne / sivilce bakımı; kişinin akne yoğunluğu, derinliği ve şiddetine göre değişkenlik göstermektedir.

Narin Alizade Akademi’de Akne / Sivilce Bakımı Nasıl Yapılır?

Narin Alizade Akademi’de Cilt Bakımı Uzmanları tarafından cilt analizi yapıldıktan sonra dermokozmetik ürünlerle kişinin cildine özel bir cilt temizleme / yatıştırma protokolü uygulanır.

Akne / Sivilce Bakımı Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cildinizin sivilcelerden etkilenmemesi, sivilce izlerinin oluşmaması için sivilce bakımına önem verilmelidir. Öncelikle sivilcelerin sıkılmaması ya da patlatılmaması gerekir. Bu önlem alınmadığı takdirde sivilce izlerinden kaçamazsınız. Sivilce bakımı sırasında cildinizi güneş ışığından korumalı, stresten mümkün olduğu kadar uzak kalmalısınız.

Sivilcelerin oluşmaması için cildinizin temiz tutulması ve cilt bakımının düzenli olarak yapılması gerekir. Ayrıca sivilcelerin olduğu bölgeye makyaj malzemelerini sürmemeniz gerekir. Sivilce oluşmaması için öncelikle ciltte akne oluşmasına engel olmalısınız. Bu şekilde cildiniz daha sağlıklı bir görünüme kavuşabilir.

Sivilcelerle mücadelede beslenmenin de önemli bir yeri bulunmaktadır. Meyve ve sebze ağırlıklı beslenmeli ve bol su içmelisiniz. Bu şekilde cilt temizliği ve yenilenmesini destekleyebilirsiniz. Ayrıca cildin nem dengesini de bu şekilde korumuş olursunuz.

Sivilce bakımı sırasında özel kremler kullanılabilir. Sivilcelerin üzerine 15 dakikalık periyotlarla buz kompresi yapabilirsiniz. Bu uygulama cildinizin pürüzsüz olmasına yardımcı olurken, sivilcelerin tedavisini de destekleyecektir.

Cildinizi özellikle sivilcelerin olduğu bölgeyi günde iki defa kayısı çekirdeği yağı ile silebilirsiniz. Hem sivilcelerin geçmesini hem de cildinizin canlanmasını sağlayacak bu uygulamayı alışkanlık halinde getirebilirsiniz.

Günlük cilt bakımı sırasında cildin hafif temizleyiciler ile nefes almasını sağlamak gözeneklerin açılmasına yardımcı olacaktır. Sivilcelere el temasından kaçınmalısınız. Dokunmanız gerekiyorsa elleriniz mutlaka temiz olmalıdır. Haftada bir cildinize yapacağınız buhar banyosu da gözenekleri açarak sivilce oluşumunu engelleyecektir. Mevcut sivilcelerle mücadele etmenizi de kolaylaştıracaktır. Cildinizin son aşamada nemlendirilmesine de özen göstermelisiniz. Bunun için kimyasal ürünlerden ziyade nane yağı, lavanta yağı, papatya yağı gibi doğal yağlardan yardım alabilirsiniz.