Saç mezoterapisi, saçlı deri altına çeşitli vitaminler, aminoasitler, mineraller ile bir takım yeni saç çıkmasını uyarıcı ilaçların ince iğneler aracılığıyla verilmesidir. Saç dökülmelerinin önüne geçmek ve saç çıkışını aktifleştirmek amacıyla uygulanır.

 

Saç mezoterapisi etkisini nasıl gösterir?

Uygulanan karışımların ve batırılan iğnelerin yardımıyla bölgede bir reaksiyon meydana getirilir. Bu durum burada kan birikmesine, daha önceden birikmiş kanın dışarı atılmasına, biriken kanın içine nüfuz eden ilaçların da bütün saçlı deriyi dolaşmasına neden olur. Böylece saç telleri köklerinden beslenirler. Saç mezoterapisi düzenli olarak uygulandığında bir süre sonra bölgede küçük kan damarları oluşur ve bu da beslenmeyi sürekli hale getirir. Saç mezoterapisi bir yandan saç köklerine ihtiyaç duyduklarını verirken bir yandan da bölgenin kan damarlarını ve damarların kan tutma becerilerini arttırarak etkisini gösterir. 

Saç mezoterapisi hangi tip dökülmelerde etkilidir?

Saçlar hangi sebeple dökülürse dökülsün, kadın veya erkek herkes için saç mezoterapisi tedavi amacıyla kullanılabilir. Saç dökülmesine neden olan sebeplere yönelik tedavilere ek olarak saç mezoterapisinin yapılması tedaviyi hızlandırır. Mezoterapi, kadınlarda özellikle saçların yoğun döküldüğü mevsim geçişlerinde ve loğusalık döneminde çok faydalı olmaktadır. Daha çok 3 tip saç dökülmesinde kullanılmaktadır. 

  • SaçkıranlarGenetik erkek tipi saç dökülmesiKadınlarda görülen saç dökülmeleri

 

Saç mezoterapisi ne sıklıkta yapılır?

İhtiyaca göre haftada bir, 2 haftalık veya aylık periyodlarla toplam 6 ile 10 seans olacak şekilde yapılır. 

Saç mezoterapisinde hangi ilaçlar kullanılır?

Vitaminler, keratin yapı elemanları, aminoasitler, kolajen tetikleyiciler, kan dolaşımını düzenleyen ilaçlar ve elastin içeren bir kokteyl hazırlanır. Bu karışım çok ince iğneler aracılığıyla ve küçük dozlarda saçlı deri altına verilir. Derinin orta tabakasında yoğun olarak bulunan kılcal damar uçlarına ulaşan ilaçlar hızlı bir şekilde etkisini gösterir. 

Yapılan uygulama ağrılı mıdır?

Uygulamada kullanılan mezoterapi iğneleri çok ince uçlu olduğundan rahatsız edecek bir acıya neden olmazlar. 

Mezoterapi ile elde edilen sonuçlar ne zaman görülür?

Genellikle 6. seanstan sonra dökülmede yavaşlama başlar ve 10. seans sonrasında saçlardaki dökülme tamamen durmuş olur.