PRP zarar görmüş doku, bağ ve kemikler, saç dökülmesi, kırışıklıklar ve sivilce izlerinin tedavisi, boyun, boyun çizgisi ve yüzün gençleştirilmesi gibi birçok sorunu çözmek için kullanılan tamamen doğal bir tedavidir. PRP, “Platelet Rich Plasma” dan türetilmiş İngilizce bir kısaltmadır.

Boyun ve Dekolte PRP Uygulaması Nedir?

Genellikle güneş hasarı ile birlikte olan “boyun kırışıklıkları” yaygın bir estetik sorundur ve yaşımızı gösterme eğilimindedir. Güneş hasarı ile boyun kırışıklığı beyaz ırkta daha yaygındır, ancak her cilt tipinde boyunda kırışıklık oluşabilir. Boyunda kırışıklıklar zayıf kadınlarda daha belirgindir.

Kadınlar genellikle güneş ışığını engelleyen yüz makyajı yaptıkları için yaşları ve güneş hasarları yüzlerinden ziyade boyunlarında görülebilir. Daha yaşlı görünen bir boyun ile daha genç bir yüz görünümü ile uyumsuz görünecektir. Ameliyatsız boyun gençleştirme uygulamaları popülerdir. Fraksiyonel CO2 lazer gibi enerji bazlı uygulamalar boynu sıkılaştırma amacı ile sıklıkla kullanılır.

Fraksiyonel karbondiyoksit lazer daha çok açık renkli ciltler için uygundur. Fraksiyonel karbondiyoksit lazerler sonrasındaki kısıtlamaları sebebi ile daha zahmetsiz ve aynı oranda başarılı PRP ile boyun ve dekolte kırışıklıklarının tedavilerine göre daha zahmetli uygulamalar olarak kabul edilebilir.

PRP ile boyun ve dekolte kırışıklıklarının tedavisi lazer tedavilerine gör daha ucuz ve etkili bir tedavi yöntemidir. Boyun gençleştirme amacı ile hem lazerler hem de PRP kullanılır. Boyun ve dekolte PRP uygulaması her cilt tipinde ve renginde güvenlidir.

PRP ile Boyun ve Dekolte Kırışıklığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

PRP ile boyun ve dekolte kırışıklığı tedavisi genel lokal anestezik krem ile boyun ve dekolte uyuşturularak yapılabilir. Boyun ve dekolte PRP’si yaklaşık 1 saat süren bir tedavidir.

PRP ile boyun ve dekolte gençleştirme, hastadan az miktarda kan alınmasıyla başlar. Alınan kan daha sonra özel bir santrifüje tabi tutulur. Bu işlem yaklaşık 20 dakika sürer. PRP hazır olduğunda plazma çok ince iğneler kullanılarak istenilen derinlikte boyun ve dekolte derisine enjekte edilir. Boyun ve dekolte PRP uygulaması ağrılı değildir ve boyun dekolte PRP yaptıranların yorumları bu ağrının 10 üzerinde 2 olarak değerlendirilir.

PRP ile boyun ve dekolte gençleştirme yaptıranlar en iyi sonuçlar için boyun dekolte PRP sini yaklaşık 4-6 hafta ara ile 3 defa tekrarlanır.

Boyun ve Dekolte PRP Uygulaması Sonrası Neler Olur?

Boyun ve Dekolte PRP Uygulaması Sonrası sadece kısa bir süre kızarıklık, rahatsızlık hissi olabilir, bu da bir gün sürer. PRP ile boyun ve dekolte gençleştirme sonrası aynı gün normal aktivitelerine sorunsuz bir şekilde dönmektedir. Yüz ve boyun PRP sonrası ilk haftalarda cilt gözle görülür şekilde daha taze, daha sıkılaşmış ve nemlenmiş olarak görülür. Yüz ve boyun PRP sonrası üç ila altı ay içinde yeni kollajen ve kan damarları sayesinde istenmeyen çizgiler ve kırışıklıklar gözle görülür şekilde azalır.