Lazerlerin soyma etkisine sahip olan türleri ile deri yüzeyindeki yapılardan uygun olanlar kazıma şeklinde alınabilmektedir. Özellikle benlerde deri seviyesinden kabarık ve deri renginde olanlar lazer ile kesi, dikiş, kanama olmadan ve sonrasında iz kalmadan rahatlıkla alınabilmektedir. Çil ve yaşlılık lekesi gibi genellikle yüzeysel olan lekelerde de lazer ile sıyırarak temizleme yapılabilmektedir. Ancak güneş ya da hormonal etkiler gibi durumlarda ortaya çıkan pek çok lekede sıyırarak leke tedavisinden daha çok farklı lazer ve kombinasyon tedavileri tercih edilmektedir.

Tedavi planlama

Ben tedavisinde öncelikle cerrahi alınmasını gerektiren koyu renkli, yüzeyi ve sınırları düzensiz olup olmadığına bakılmalıdır. Yüzeyden kabarık ve deri rengindeki düzenli görünümdeki benler lazerle almak için uygundur.

Çillerin de diğer lekelerle ayrımı iyi yapıldıktan sonra deri yüzeyini çok ince soyarak tedavi sağlayan lazer tipleri ile silinmesi mümkündür.

Tedavi sonrası

Deri yüzeyinde sıyırma işlemi yapılan durumlardan sonra kabuk oluşmaya başlayacaktır ve yaklaşık bir hafta süre ile deri yenilenmesi tamamlanıncaya kadarki sürede kabuğun soyulmaması, nemlendirici ile takviye ederek kabuğun kendiliğinden düşmesini beklemek önemlidir.