Kollajen, cildin görünümünü ve dokusunu geliştirmek için bir iğne ile deri altına enjekte edilen bir proteindir. Peki, kollajen dolgusu nasıl yapılır, özellikleri nelerdir?

Bu konular hakkında detaylı bilgiler almak herkesin hakkıdır. Uygulama sırasında neler yapılacağını bilmek isteyebilirsiniz.

Bu nedenle aklınızda soru işareti kalmaması adına tüm detaylar sizler için açıklanmıştır.

Deri depresyonlarını doldurmak ve düzleştirmek için deri altına enjekte edilen dermal dolgular en yaygın tedavi yöntemleridir. Dermal dolgu enjeksiyonlarından biri de kollajen dolgu enjeksiyonlarıdır.

İçindekiler

Yaşlanma Belirtileri ve Cildin Kollajen Yapısı Nedir?

Cildin Kollajen Yapısında Bozulma Meydana Gelmesinin Sonuçları Nelerdir?

Kollajen Dolgu Nasıl Yapılır?

Kollajen Dolgusunun Kullanım Amacı Nedir?

Uygulama Sonrasında Bölgede Kızarıklıklar Olur Mu?

Kollajen Dolgunun Cilt İçin Faydaları Nelerdir?

Kollajen Dolgusunun Uygulamasından Sonra Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

İşlemden Sonra İlk Sonuçlar Ne Zaman Alınır?

Kollajen Dolgu Kimlere Yapılmaz?

Kollajen Dolgu Nasıl Uygulanır?

Kallojen Cildin Yapı Taşıdır


Yaşlanma Belirtileri ve Cildin Kollajen Yapısı Nedir?

Genetik ve çevresel faktörler olarak tanımlanan bu iki faktör yaşlanma sürecini belirlemektedir. Bu ikili arasında daha etkili olan çevresel faktörler arasında bulunan güneş ışınları cilt kollajenine çok ciddi zarar verir.

Ek olarak, sigara, yetersiz beslenme, sağlıksız yaşam koşulları, hormonal bozukluklar, sistemik ve metabolik hastalıklar gibi birçok neden çevresel yaşlanmanın nedenleri arasındadır.

Yaşlanma sürecinde cildimizdeki kollajen yapısı bozulur ve hasar görür. Kollajenin kalitesi düşer ve cildin buna karşı verdiği tepki azalır. Diğer taraftan cildin elastikiyeti kaybolur. Ek olarak, yüksek yıkım ve yeterli replasman nedeniyle cilt kollajeni miktarı da azalır.

Cildin Kollajen Yapısında Bozulma Meydana Gelmesinin Sonuçları Nelerdir?

 • Elmacık kemiklerinin dolgunluğu azalır.
 • Yanaklarda boşalma ve aşağı sarkma meydana gelir.
 • Burnun olduğunda daha fazla derinleşmesi gibi durumlar ortaya çıkar.
 • Gülme hatları belirginleşir.
 • Sigara hatları daha net bir şekilde oluşur.
 • Dudakta kasılma ve ağız kenarında sarkma gibi olaylar görülmektedir.

Bu süreçte, vücudun kendi kollajen üretim mekanizmalarını uyararak üretilen kolajen miktarının ve kollajen kalitesinin artırılması amaçlanmaktadır. Bu nedenle, kollajen üretimini destekleyen yeni nesil dolgu maddeleri çok tercih edilmektedir.

Kollajen Dolgu Nasıl Yapılır?

Bu yöntemde, kollajen proteini cildin görünümünü ve dokusunu güzelleştirmek için bir iğne yardımıyla cilt altına enjekte edilir. Kollajenin en büyük avantajı, uzun süredir bu amaç için kullanılması ve sonuçları ile güvenli kullanımının iyi bilinmesidir.

Ek olarak, kollajen diğer dolgu maddelerinden daha ucuzdur ve uygulanması kolaydır. Dudak tedavisi dışında anestezi gerektirmez. Cilde enjekte edilen kollajen, uygulanması güvenli doğal bir proteindir.

Bilinen tek yan etki ise kollajene karşı olan alerjidir. Bu nedenle, tedaviye başlamadan önce alerjinizin olup olmadığını belirtmeniz gerekmektedir ya da alerji testi yapılmalıdır.

Cildiniz kollajene kötü tepki gösterdiğinde endişelenmenize gerek yoktur. Doktorunuz cildinizle uyumlu başka bir dermal dolgu önerecektir.

Kollajen Dolgusunun Kullanım Amacı Nedir?

Kollajen enjeksiyonları birçok amaç için kullanılabilir ve bunların en yaygın olanı kırışıklıkları ve yara izlerini doldurarak daha az görünür hale getirmektir. Bazı insanlar daha genç ve dolgun görünmesi için dudaklarına kollajen enjekte eder. Bununla birlikte, kollajenden elde edilen tüm faydalar geçici olacaktır. Çünkü deri altı kollajen vücut tarafından er ya da geç emilir. Etkileri 90 günden 8 aya kadar sürse de, esas olarak kişinin cilt özelliklerine bağlıdır. Sonuçlarınızın sürekli olmasını istiyorsanız, düzenli olarak kollajen tedavisi almalısınız.

Maddeler Halinde Kollajen Dolgusunun Amaçları

Kullanım amaçları maddeler halinde sıralanacak olursa:

 • Yüz, boyun, eller ve vücudun diğer kısımlarının onarımı ve yenilenmesi için etkilidir.
 • Artan cilt elastikiyeti sağlar.
 • Kırışıklıkların azaltılmasında yardımcı olur.
 • Akne ve yara izlerinin azaltılmasını sağlar.
 • Cildin doğal güzelliğini geri kazandırmasında yardımcı olur.
 • Karın ve kalça sıkılaştırmasında etkilidir.
 • Üst kol ve bacakların sıkılmasını sağlar.
 • Dermisin ve bağ dokusunun yenilenmesini sağlar.

Tüm bu amaçlar sizlerin daha güzel bir gönüme sahip olmanız için sizlere yardımcı olacaktır. Hemen hemen her konuda sizlere yardımcı olma potansiyeline sahip olan kollajen dolguyu sizlerde ciddi şekilde düşünebilirsiniz.

Uygulama Sonrasında Bölgede Kızarıklıklar Olur Mu?

Kişinin cilt hassasiyetine bağlı olarak, iğnelerin değdirildiği yerlerde hafif kızarıklık, şişme, kaşıntı veya yanma olabilir. Bunların hepsi geçicidir ve endişeye gerek yoktur. 1-2 dakika içinde kendiliğinden kaybolur. Etkilerinin daha uzun sürdüğü kişiler de bulunmaktadır fakat bu süre 3 ila 5 günden fazla olmamaktadır.

Kollajen Dolgunun Cilt İçin Faydaları Nelerdir?

Kollajen aşısı, cildin parlaklık, elastikiyet, kırışıklık ve yeniden yapılandırılması açısından oldukça fazla tercih edilen bir uygulamadır. Bilindiği gibi kollajen cilde sıkılık ve esneklik veren temel yapı taşıdır. Deri altına uygulandığında, fibroblastlar uyarılır ve yeni kollajen üretimi tetiklenir.

Fibroblastların uyarılarak harekete geçmesi hyaluronik asit üretimini de arttırır. Böylece cilt yeniden yapılandırılmaya başlanır ve parlaklık, gençlik, elastikiyet ve kırışıklıklar azalır. Yaşlanma belirtilerine karşı oldukça etkili bir yöntemdir.

Kısacası, cilt onarılır, yenilenir ve doğal görünümlerine geri döner. Bu aşının avantajları, uzun vadeli bir etkiye sahip olmasıdır. Sonuçlarının ve kullanımının güvenli olması da ayrı bir ek avantajıdır. Ayrıca diğer uygulamalara göre düşük maliyetlidir ve daha kolay bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kollajen Dolgusunun Uygulamasından Sonra Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Kollajen tedavisi aldıktan hemen sonra cildiniz istediğinizden daha dolgun görünebilir. Vücudunuz tedavi gördüğünüz gece enjekte edilen kollajenin neredeyse yarısını emecek ve diğer yarısını dolgu maddesi olarak bırakacaktır.

Tedaviden sonraki hafta kalan kollajen doğru bölgelere yavaş yavaş yerleşecek ve sonuçlar zamanla daha da güzelleşecektir. Ameliyattan sonraki 1-2 gün boyunca cildiniz kırmızılaşabilir. Ayrıca biraz da şişeceğinden eğer varsa randevularınızı sonraki tarihlere almak isteyebilirsiniz.

İyileşme sürecini hızlandırmak için, bir parça kuma biraz buz sarıp yüzünüzü rahatlatabilirsiniz. Bu süre zarfında cildinize herhangi bir ürün uygulamasından kaçınmalısınız. Bakteriler küçük enjeksiyon deliklerine girebilir ve iltihaplanmaya neden olabilir. Bu nedenle, özellikle ilk 3 gün cildinize çok iyi bakmalısınız. Cildinizi çok temiz tutmalı ve ellerinizle temas etmekten kaçınmalısınız.

Kollajen cildin altına yerleştikten sonra cildiniz oldukça güzel ve pürüzsüz görünecektir. Ancak deri altı biraz şişmiş olabilir. Bu çok normaldir ve görünüşünüzü etkilemez. Ayrıca bu durum kalıcı olmayacak ve yakında geçecektir.

İşlemden Sonra İlk Sonuçlar Ne Zaman Alınır?

İlk sonuçlar 7-14 gün arasında kendini göstermeye başlar. Tedavinin sonuçlarının tamamen etkili olması için 2 hafta arayla 3-4 seans yapılması daha uygundur. Böylece, cildin esnekliği ve yoğunluğundaki farklılıklar oldukça görünür olacaktır. Tedavinin tam etkisi, seanslar tamamlandıktan sonra 1 ay içinde elde edilir.

Şimdiye kadar genel olarak kollajen dolgusu nedir? nasıl uygulanır? gibi soruların cevapları bir nebze de olsa verilmiş oldu. Sonuç olarak kollajen dolgunun ne kadar faydalı ve yan etkisiz bir uygulama olduğunu sizlerde daha iyi kavramış oldunuz.

Kollajen Dolgu Kimlere Yapılmaz?

 • Halen emziren ya da hamile olan kadınlarda
 • Otoimmün hastalarda
 • Diyabet hastalarında
 • Cilt iltihabı olanlarda
 • Kanserli hastalarında
 • Aynı dönemde lazer tedavisi alanlarda
 • Kimyasal peelinglere de uygulanmamaktadır.

Kollajen aşısı, kozmetik ve yaşlanma karşıtı ilaç tedavilerinde kullanılan fibroblastların üretimini uyarır. Cilt canlandırma için uzman doktorlar tarafından yapılan bir uygulamadır ve mükemmel sonuçlar verir.

Bu aşı tek kullanımlıktır ve yan etkisi olmayan güvenli bir yöntemdir. Yaş ve çevresel faktörler, ciltteki yapı taşı miktarının azalması ve günümüzün teknolojik olanakları ile deride bazı sorunlara neden olma gibi faktörleri önlemek mümkündür. Kollajen aşısı da bu amaçla kullanılır.

Kollajen Dolgu Nasıl Uygulanır?

Kollajen uyarıcı dolgu maddelerinin uygulanması, diğer dolgu maddelerinde olduğu gibi çok kolaydır. Bu nedenle, kollajen dolgunun uygulanması küçük bir dokunuş olarak ifade edilebilir. Lokal anestezi uygulanması nedeniyle ağrısız bir uygulama yöntemi sunmaktadır. Uygulamadan sonra ise derhal günlük hayata dönebilirsiniz.

İlk uygulamada görülen hafif dolgunluk jele aittir ve birkaç hafta içinde kaybolur. Gerçek etki için 3-4 ay beklemek gerekir. Çünkü bu süre yeterli kollajen oluşumu için gereklidir. Bu sürenin sonunda, ciltte istenen kaldırma etkisi ve dolgunluğun yanı sıra cildin kalitesinde ve görünümünde bir iyileşme gözlenir.

Yüz bölgesinde herhangi bir yere ve hacim ya da kaldırma gerektiren birçok alana uygulanabilmektedir. Cilt kalitesini ve elastikiyetini arttırmak için el, boyun ve dekoltelere uygulanır. Elastikiyetini kaybeden yüz bölgesine, derin akne izlerine ve gevşek cilt ya da yara izlerine yardımcı olmaktadır.

Kallojen Cildin Yapı Taşıdır

Kollajen, genç görünümlü bir cildin temelidir. Cildin yapı taşı olan bu değerli protein, cildin sağlam, elastik, dolgun ve pürüzsüz görünmesinden sorumludur. Vücutta kollajen üretimi gençlik döneminde optimaldir seviyede bulunmaktadır. Ancak yaş ilerlemeye başladıkça üretim azalmaya başlar. Sonuç olarak elastikiyetini kaybeden bir cilt ortaya çıkar. Bunun yerine kırışıklıkları ve ince çizgileri iyice ortaya çıkaran bir cilt görünür.

Bu gibi yaş ilerlemesinin belirtilerinden kurtulmak kollajen dolgu ile çok kolay olacaktır. Yapmanız gereken uzman doktorunuz ile iletişime geçip kollajen dolgu için randevu almak olacaktır.