1. Keratin bakımı nedir?
 2. Keratin bakımı ne işe yarar?
 3. Keratin bakımı faydaları
 4. Keratin bakımı nasıl yapılır?
 5. Keratin bakımı sonrası dikkat etmeniz gerekenler
 6. Keratin bakımı saçı düzleştirir mi?
 7. Keratin bakım kaç gün yıkanmaz?

Saç çeşitli nedenlerden ötürü yıpranmaya, kırılmaya ve cansızlaşmaya oldukça meyillidir. Yanlış ürün kullanımı, çok fazla ısıya maruz kalma, şekillendirici ürünlerin saçtan temizlenmemesi, bakımlarının ihmal edilmesi ve hatta beslenme düzeni bile saçınızın durumunu belirleyen faktörler arasında. Saçın canlı, sağlıklı ve parlak görünmesi için evde yaptığınız bakımların yanında profesyonel bir bakım yöntemi olan keratin bakımı hiç denediniz mi?

Saçı anında besleyerek canlandıran keratin bakım hakkında tüm detayları sizin için araştırdık.

Keratin Bakım Nedir, Keratin Saç Bakımı Nasıl Yapılır? -1 - Saç Bakım Güzellik

Keratin bakımı nedir?

Aslında vücut doğal olarak saç ve tırnaklar için keratin üretir. Saçlarınızın parlak, tırnaklarınızın canlı olmasının nedeni bu keratine bağlıdır. Çeşitli sebeplerden ötürü yıpranmış, canlılığını kaybetmiş ve matlaşmış saçlara profesyoneller tarafından keratin yüklemesi yapılır. Saçın daha canlı ve sağlıklı görünmesini sağlayan bu işleme keratin bakım denir.

Keratin bakımı ne işe yarar?

Keratin bakım sayesinde saç daha canlı ve daha parlak bir görünümde olur. Birkaç ay boyunca kabarma, elektriklenme gibi sorunlar ortadan kalkar.

Keratin bakımı faydaları

Tabii keratin bakım sadece saçı parlatmakla kalmaz aynı zamanda saç için birçok fayda da içerir. Bu faydaların ne olduğuna geçersek;

Pürüzsüz ve parlak saçlar: Saç tellerine tek tek bakım yapan keratin saçın elektriklenmesini ve kabarmasını önleyerek daha parlak bir hale gelmesini sağlar. Ayrıca kırılmış saç uçlarının kırık görünümünü de engeller.

Uzun süreli sonuç: Saç bakımınıza özen gösterdiğiniz takdirde 3-4 aya kadar dayanır. Bu süre boyunca saçınız daha canlı, daha kolay şekil alan bir formda olur.

Sağlıklı saç büyümesi: Zaten saçın ihtiyaç duyduğu bir madde olan keratin sayesinde canlanan saç daha sağlıklı şekilde uzar. Saç tellerinin güçlenmesi kırılmaları engelleyerek saçın bakımlı olmasını sağlar.

Keratin Bakım Nedir, Keratin Saç Bakımı Nasıl Yapılır? -3 - Saç Bakım Güzellik

Keratin bakımı nasıl yapılır?

Genellikle profesyonel olarak yapılması önerilen keratin bakım son zamanlarda çoğu kadının evde kendi kendine de yaptığı uygulamalar arasında.

 • Keratin bakım saçınıza özel bir şampuan ile saçınızın yıkmasıyla başlar.
 • Bu şampuan saçın derinlemesine temizlenmesini sağlar.
 • Ardından saça keratin uygulanır. Her bir saç teline işlemesi için saç birkaç eşit parçaya bölünür. Keratin saça fırça ile sürülür ve saç uçlarına kadar taranarak yayılır.
 • Uygulama ardından keratin saçta 20-30 dakika kadar bekletilir.
 • Sabitleme için saç fön makinesi ile kurutulur ve saça fön çekilir.

*Bu noktada eğer evde kendiniz yapıyorsanız, mutlaka bir hijyenik maske kullanmalısınız. Keratin sıcak ile temas ettiğinde ortaya çıkan duman ve koku boğazınızı yakabilir. Ayrıca saç diplerinize fön çekerken çok dikkatli olmalısınız. Kuruması bir süre isteyen keratini kurutmak için saç derinizi sıcak fön ile yakabilirsiniz. Bu da zaman içinde kepek benzeri ölü derilerin ortaya çıkmasına neden olur

Keratin bakımı sonrası dikkat etmeniz gerekenler

 • Saçınızı birkaç gün yıkamaktan kaçınmalısınız.
 • Klorlu ya da tuzlu su, keratinin etkisini azaltacağı için bir süre havuz, deniz gibi aktivitelere ara verebilirsiniz.
 • Keratin bakımının hemen ardından 3 gün boyunca saç derinizin terlemesini engellemeniz gerekir.
 • Kullandığınız bakım ürünlerinin doğal içerikli olmasına da özen göstermelisiniz.

Saç bakım rutininize devam etmek ve saç maskeleri kullanmak için 1-2 hafta bekleyebilirsiniz.

Keratin Bakım Nedir, Keratin Saç Bakımı Nasıl Yapılır? -5 - Saç Bakım Güzellik

Keratin bakımı saçı düzleştirir mi?

Keratin bakım saçı tam olarak düzleştirmez. Genellikle brezilya fönü ile karıştırılan keratin bakım saçın daha kolay şekil almasını ve elektriklenmesini önleyerek doğal saç yapınızı değiştirmez. Brezilya fönü ise yine keratin maddesiyle yapılan fakat farklı bir teknik ile uygulanan bir işlemdir ve saçın 6 aya kadar düz şekilde kalmasını sağlar.

Keratin bakım kaç gün yıkanmaz?

Keratin bakımın ardından, saçınıza yüklenen keratinin tüm saç telleriniz tarafından kabul edilmesi için bir süre yıkanmaması önerilir. Genellikle bu süre 2-3 gün olarak bilinir.

Eğer saçınız bu süre içinde ıslanırsa, kurutup üzerinden düzleştirici ile geçmeniz de önerilir.