Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)

Yaşın ilerlemesiyle ve yerçekiminin de etkisi ile kaşlarda, üst ve alt göz kapaklarında deri gevşemesi, fazlalığı, sarkması oluşur ve bununla birlikte özellikle alt göz kapaklarında yağ dokularının çoğalması ile torbalanma olabilir. Bu durum, estetik görünüm bozukluğuna neden olduğu gibi, sarkık haldeki üst göz kapaklarının gözün önünü kapatması, kişinin görüş alanını kapatması gibi sorunlarda gözlemlenebilir. Estetik göz kapağı ameliyatı ile fazla deri alınır ve ayrıca fıtıklaşmış yağ dokusu önündeki zar kuvvetlendirilir ve-veya fazla görülen yağ kitlesi alınır. Bu şekilde hem güzel bir görünüm elde edilir hem de kişinin rahat görmesi sağlanmış olur.

Göz kapağı estetiği nasıl yapılır?

Göz kapağı ameliyatı (blefaroplasti), yalnızca üst göz kapağına uygulanacak ise lokal anestezi ile operasyon gerçekleştirilebilir. Bu operasyon süresi 1 saati geçmez. Çıkartılacak deri ve kaş miktarı çizimler ile belirlenir. Uygun ölçülerde kapağın katlanma çizgisinde gizlenecek bir çizgiye neden olacak şekilde uygulanan bu işlem göz kapağında yeterli gerginliği sağlar. Bazı durumlarda iç ve orta kısımda bulunan yağ yastıkçıkları fazla görünür olabilir. Ufak bir cerrahi müdahale ile onların da küçültülmesi sağlanır.

Operasyon sadece alt göz kapağına uygulandığında ise, kirpiklerin hemen alt hizasından yapılan bir kesi ile alt göz kapağı derisiyle beraber kaldırılır. Nadiren yağ yastıkçıklarına yapılan bir küçültme işlemi gerekli olabilir. Yağ paketlerinin göz çukuru kenarına yayılması göz altında oluşan çöküntünün düzeltilmesinde büyük rol oynar. Eğer bu yayılma işlemi yeteri kadar olmazsa çöküntünün giderilmesi için yağ enjeksiyonu yapılabilir. Alt göz kapağı estetiği çoğunlukla yüz germe ameliyatı ile beraber yapıldığı için genel anestezi altında uygulanır. Ameliyatın süresi yapılacak işlemlere bağlı olarak 2-4 saat arasında değişkenlik gösterir.

Göz kapağı estetiği kimler için uygundur?

Genellikle 35 yaş üzeri, üst ve alt göz kapaklarında sarkma ve torbalaşma meydana gelmeye başlamış, başka sağlık problemi olmayan kişiler bu ameliyat için uygundur. Göz kapağı operasyonları, göz kapağı düşüklüğügöz kapağı gerdirmegöz kapağı kaldırma, göz kapağında oluşan yağ bezeleri ve yağlanmaları gibi sebeplerle de uygulanılabilir.

Göz kapağı ameliyatı sonrasında iz kalırmı?

Göz kapağı ameliyatı sonrasında, üst göz kapağında, kapak boyunca iz kalır. Ancak bu iz kapak kıvrımına uydurulacağı için sadece çok yakından bakıldığında görülebilir haldedir. Alt kapakta ise kirpiklerin hemen altında belli belirsiz bir iz kalır, izin devamı yan tarafta normal deri çizgisi gibi durur. Göz kapakları, bu tip ameliyatlarda en az iz kalan bölgelerdendir.

Göz dış kenarının kaş askısı ile asılması gerektiği durumlarda ilk hafta gözlerde çekiklik görülebilir. Fakat bu durum her geçen gün azalır. Göz kapağı çevresinde oluşacak izler, derinin çok ince olmasından dolayı 1 sene sonra fark edilmeyecek bir hal alacaktır.

Ameliyattan sonraki iyileşme süreci nasıldır?

Operasyon sonrası ciltte bir miktar hassasiyet ve rahatsızlık hissi olabilir. Ağrı hissedildiği durumlarda ağrı kesici ile kontrol altına alınabilir. Şişme ve morarmayı minimuma indirmek adına başınız yüksekte yatmanız ve gözünüze soğuk kompres uygulamanız önerilir.

Üst göz kapağındaki gizli dikiş 5. gün sonunda alınır, alt göz kapağındaki dikişler ise kendiliğinden düşer. Göz kapağı derisi ince ve hassas olduğundan ameliyat sonrasında şişme ve morarma beklenir. İlk hafta sonucunda bu bulgular azalarak yok olacaktır. Ameliyat sonrasında oluşan ışığa hassasiyetin dengelenmesi için güneş gözlüğü takabilirsiniz.

Göz kapağı ameliyatı ne kadar sürer?

Göz kapağı ameliyatı sonrasında, üst göz kapağında, kapak boyunca iz kalır. Ancak bu iz kapak kıvrımına uydurulacağı için sadece çok yakından bakıldığında görülebilir haldedir. Alt kapakta ise kirpiklerin hemen altında belli belirsiz bir iz kalır, izin devamı yan tarafta normal deri çizgisi gibi durur. Göz kapakları, bu tip ameliyatlarda en az iz kalan bölgelerdendir

Göz kapağı operasyonları sonrasında, kısa vadede beklenen sonuçlar nelerdir?

Operasyon sonrası birkaç gün göz damlası kullanmanız önerilir. Üst göz kapağındaki gizli dikiş 5. gün alınır. Alt göz kapağındaki dikişler kendiliğinden düşer. Göz etrafında şişlik ve morarma olabilir. Gözlerde kuruluk, yanma hissi, görme bulanıklığı ortaya çıkabilir. Gözyaşı artabilir, gözler ışıktan bir süre rahatsız olabilir. Hasta ilk günlerde gözünü tam olarak kapatamayabilir. Bunlar ilk hafta içinde kendiliğinden geçer hatta kişi 3 gün sonra işine dönebilir. Kullanıyorsa 1 hafta sonra kontakt lenslerini takabilir.

Göz kapağı operasyonları sonrasında, uzun vadede beklenen sonuçlar nelerdir?

Blefaroplasty göz kapağı ve göz dış kenarındaki ince kırışıklıkları azaltacak fakat tamamen yok etmeyecektir. Ameliyat izleri 4-6 ay sonra fark edilmez hale gelir. Göz kapaklarının yeni şekli, kişinin bünyesine göre bazen birkaç yıl bazen de ömür boyu yeni dayanır.

Göz kapağı düşüklüğü için ameliyatsız çözümler var mı?

Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı gibi, birçok cilt gençleştirme operasyonuna alternatif olarak sunulan, ulthera (ultherapy) isimli bir uygulama vardır. Bu teknoloji özetle, anne karnında fetüsü gözlemeye yarayan cihazlarla aynı prensipte çalışır. Uygulama, elastikiyetini kaybetmiş, kırışmış ve-veya sarkmış ciltler, düşük kaşlar için, ameliyata gerek olmaksızın olumlu sonuçlar verebilmektedir.