Dudak Dolgusu Nedir?

Dudakların yeniden biçimlendirilmesi ve doğru oranlarda büyütülmesi amacıyla dudağın belli noktalarına dolgu maddesi enjekte edilmesi işlemine dudak dolgusu denir. Tüm dolgu uygulamaları içerisinde iyi uygulayıcıyla bilgisiz uygulayıcıyı birbirinden en iyi ayıran uygulama budur.

Dudak Dolgusu Fiyatları

Dudak dolgusu fiyatları kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Aşağıdaki formu doldurarak kişiye özel fiyat alabilirsiniz.

Dudak Dolgusu Çeşitleri

Dudağa tarih boyunca parafin, silikon, poliakrilamid gibi pek çok kalıcı maddeyle dolgu yapılmaya çalışılmış, ancak hepsi hüsranla sonuçlanmıştır. Günümüzde dudak dolgusu Hyaluronik asit (HA) adı verilen madde ile yapılmaktadır. HA dolgular geçicidir, türüne göre 6-12 ay arası ömürleri vardır. HA vücutta zaten var olan ve bir yandan yapılırken bir yandan yıkılan bir maddedir. Dolayısıyla yan etkiler diğer malzemelere karşı çok daha azdır.

Dudak Dolgusu Kimlere Yapılabilir?

Dudak dolgusu, dudaktaki hacim eksikliğinin veya bazı yapısal/oransal bozuklukların giderilmesinde kullanılır. Genç yaşta daha dolgun dudaklar için, ileri yaşta ise dikey dudak kırışıklıklarının, dudaktaki yaşa bağlı hacim kaybının ve ağız köşesi sarkmalarının tedavisinde dudak dolgusu etkili bir silah olarak kullanılır.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Dudak dolgusu yaklaşık 5 -10 dakikalık bir enjeksiyon işlemidir. Önce dudak belli noktalardan uyuşturulur. Sonrasında dudağın anatomik özelliklerini vurgulayacak şekilde ama aşırıya kaçmadan belli bir anatomik plan doğrultusunda enjeksiyon yapılır. Dudak doldurmak basitçe dolguyu dudağın içine sıkmak değildir. Ciddi anatomi bilgisi ve estetik bakış gerektiren, ileri düzey bir enjeksiyondur.

Dudak Dolgusu Yan Etkileri

Dudak dolgusunun en sık görülen yan etkisi dudakta ortaya çıkan 1-2 günlük şişliktir. Bunun dışında nadiren morarma, çok nadiren de granülomlar (iltihabi reaksiyon), sertlikler, ya da kalitesiz ürün kullanımına bağlı çeşitli reaksiyonlar görülebilir.

Dudak Dolgusu Kalıcı Mıdır?

Kaliteli dudak dolgularının hiçbiri kalıcı değildir. Kalıcı dolgular günümüzde pek tercih edilmez, kullanıldığında da ciddi reaksiyonlara yol açabilirler. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de altın standart Hyalüronik asit (HA) dolgulardır. Bu dolguların da çok çeşitli olanları vardır. Genelde dudakta kontur için orta sertlikte, hacim için ise yumuşak dolgular tercih edilirler.

Dudak Dolgusu Sonrası Şişlik ve Ödem

Dudak dolgusu uygulamasını takiben yaklaşık 2 gün süren bir şişlik (ödem) olacaktır. Bu tamamen normaldir. İlk gün aralıklı soğuk uygulama ödemi hafifletir. Nadiren morarma görülebilir, bu da 7 gün içinde iyileşir.