Güzellik her ne kadar göreceli bir kavram olsa da üzerinde ortaklaştığımız evrensel ölçütleri de vardır. Örneğin, güzel bir cilt dediğimizde; lekesiz, temiz, canlı, pürüzsüz ve parlak görünen bir ciltten bahsettiğimiz noktasında hemen hepimiz hemfikir olabiliriz.

Düzenli olarak profesyonel cilt bakımı yapılan bir cilt tam da tarif ettiğimiz özellikleri taşır çünkü ölü deriden arınmıştır, dolayısıyla canlı ve taze görünür; gözenekleri tıkanmadığı için akne ya da siyah noktalar güzelliğini gölgeleyemez; kan akışı düzenli ve oksijen yeterli olduğu için de soluk görünmez. Temizliğin sağladığı tazelik cildi her zaman güzel gösterir. 

Kırışıklık ya da sarkmaları olmasına rağmen cildinin güzelliği sebebi ile hoş görünen kadınlara siz de rastlamışsınızdır ya da tam tersi gencecik olduğu halde bakımsız ve temizlenmemiş bir cildin iyi görünmediğine daha sık rastlıyoruz diyebiliriz. Buna bir başka örnek de ergenlik döneminde akne sorunu yaşayan genç kadın ya da erkeklerin cilt görüntüsü.

Derin cilt temizliği, güzel bir cilde sahip olmanın da güzel görünmenin de altın kuralı. Üstelik yıllara meydan okumanın, cildinizi zamanın yıkıcı etkilerine karşı korumanın da anahtarıdır. Çünkü gözenekleri tıkalı, ph dengesi bozulmuş ve nefes alamayan bir cilt, dünyanın en iyi markalarına ait kozmetik ürünleri kullansanız dahi, deri altı dokulara ulaşamayacağı için sabah akşam uyguladığınız kremler, serumlar ne yazık ki cildinizi beslemeyecektir. 

Cilt Temizliği Neden Önemli 

Cilt temizliği, tüm cilt bakımı uygulamalarının da en önemli ve ilk basamağıdır. Dermatolojik muayenede ilk baktığımız şey cildin kendi kendini temizleme yeteneğinin ne aşamada olduğu ve cilt problemlerinin ne kadarının temizlik sorunundan kaynaklandığıdır çünkü yapılacak bakımın, uygulanacak serumların işe yarayabilmesi için derinin temizlenmiş olması gerekir ki iletken olarak görevini yerine getirebilirsin. 

Çok iyi ürünler kullandığı halde cildinin durumundan memnun olmayan bir çok insanın temel problemi, sebum dengesi bozulduğu için tıkanan gözeneklerin, uygulanan ürünleri deri altına iletemiyor olmasıdır. 

Cildimiz gün boyu tüm dış koşullara en çok maruz kalan beden bölgemizdir. Güneş, makyaj, gün boyu soluğumuz ortamın havasındaki toz, kir, mikroorganizmalar, şehir hayatı, yoğun iş temposu vesaire… Uzun vadede günlük temizlik rutinini yetersiz hale gelir ve cilt temizlenmediğinde ya da yanlış veya yetersiz temizlendiğinde aşağıdaki sorunlar dizisi harekete geçer:

 • Cildin yağ ve nem dengesi bozulur.
 • Gözenekler tıkanır.
 • Cilt havasız kalır.
 • Cildin oksijen miktarı düşer.
 • Kan dolaşımı yavaşlar.
 • Deri altı dokuların çalışması yavaşlar.
 • Yaşlanma belirtiler ortaya çıkmaya başlar.
 • Genç kişilerde akne ve siyah nokta oluşumu artar.
 • Tüylenme ve lekelenme gibi problemler gözlemlenir.

Temizlenen Cilt Canlanır

Cilt temizliği sağlandığında, oksijen ve kan dolaşımının sağlanması ile birlikte bedenin tamamında olduğu gibi derinin de kendi kendini onarma ve yenileme yeteneği maksimumda devrede olacağı için cilt canlanıverir. 

Cilt derinlemesine temizlendiğinde elde ettiğimiz avantajları şöyle sıralayabiliriz: 

 • Gözenekler açılır, cilt daha iletken hale gelir. 
 • Gözeneklerin açılması derinin nefes almasını sağlar.
 • Nefes alan deride oksijen miktarı artar, cilt em dengesini bulur.
 • Kan dolaşımı rahatlar.
 • Kan dolaşımının artmasına bağlı olarak  tüm deri altı dokular daha iyi çalışır.
 • Kolajen üretimi artar, elastin hücreleri çoğalır.

Peeling

Cilt bakımının ve temizliğinin en önemli aşaması peelingdir çünkü ölü deriden arındırılmadıkça cildin yüzeysel olarak temizlenmesi tek başına bir şey ifade etmez.

Normal koşullarda cilt,  21-27 gün arayla kendi kendini yenilemektedir. Bu o kadar ince ve doğalında gelişen bir soyulmadır ki fark etmeyiz bile. Yaş almaya bağlı olarak bu yenilemenin zaman aralığı giderek uzar, kalitesi düşer. Peeling, bu yüzden gereklidir ve  hassas bir konudur. 

 • Cilt tipine uygun peeling kullanmak 

Peeling doğru kullanılmadığında sebum dengesini bozduğu için fayda sağlayacağı yerde cilde zarar veren bir uygulamaya dönüşmektedir. Cildi canlandırmak için sert peeling içeriklerinin kullanılması ya da cilt tipine uygun olmayan içerik ve etkide peeling uygulamaları, aşırı kurumaya neden olduğunda cildin daha fazla yağ üretmesine ya da kurumasına neden olabiliyor. Cilt tipine uygun içeriği seçmek ve cilt tipi ne olursa olsun uygulama sırasında cilde nazik davranmak, oldukça önemlidir.

 • Peelingin kan dolaşımı üzerindeki etkisi

Peelingin ölü deriyi soymaktan başka önemli bir katkısı da cilt yüzeyini uyararak kan dolaşımı harekete geçiyor olması. Soyulma sırasında kan dolaşımının harekete geçmesi cildin ihtiyacı olan kolajeni üretmesini sağladığı için yeni doku oluşumunu hızla destekler. Peelingin ardından cildin hemen canlanmasının nedeni de budur. Kan dolaşımının hızlanmasına bağlı olarak oksijen miktarı artar ve tüm iyileşme ve yenilenme aktif hale gelir. 

Cildin derinlemesine temizlendiği profesyonel cilt bakımlarında peeling, derin cilt temizliğinin en önemli aşamasıdır. Cilt, peeling için hazırlanır. Peeling öncesinde uygulanan yüzeysel temizlik, solüsyonlar ve buhar terapisi sayesinde çok daha nazik bir soyma işlemi,  çok daha etkili bir şekilde yapılır. 

Günlük Rutin Neden Yeterli Değil?

Ayda bir defa profesyonel cilt temizliği yaptırmayı alışkanlık haline getirmiş herkes günlük temizlik ve bakımın, sağlıklı ve genç görünmek için yeterli olmadığını tecrübe etmiştir. Her gün makyaj yapıyorsanız günlük rutin cildi yeterince arındırmaya kafi gelmediği için makyajsız halinizi aşırı solgun bulabilirsiniz. Oysa, cilt bakımının ardından aynada capcanlı cilt görürüz ve günlük rutinle maalesef aynı sonucu edemeyiz. Günlük cilt temizliği, cildi o gün maruz kaldığı kirden ya da makyajdan yüzeysel olarak arındırır ancak bir gözeneklere dolmaya başlamıştır. Fark etmemiz biraz zaman alır. 

Evde yapılan peeling, maske ve temizlik uygulamaları ile derin cilt temizliği yapmak belli bir dereceye kadar mümkün olabilir. Günlük rutinden farklı olarak derinlemesine etki elde edebilmek için, her aşamasının yoğun bir şekilde uygulanması ve cilde nazik davranılması gerekir. 

Günlük cilt temizliği rutini, cildin temiz ve taze görünmesini sağlayamaz, çünkü:  

 • Makyaj silmek cilt temizliği sayılmaz.
 • Günlük rutinle gözenek temizliği mümkün olmaz.
 • Siyah noktaları görmek ve temizlemek günlük rutinde zordur.
 • Günlük rutin cildin derinlemesine temizlemesi için gereken aşamaları içermez.

Sürekli olarak makyaj yapan kişiler, hafta bir defa muhakkak evde cilt bakımı güzellik rutinlerine dahil etmelidirler. 

Ayda Bir Profesyonel Cilt Temizliğinin Faydaları 

Uzun vadede cildinizi korumanın ilk kuralı düzenli bir cilt bakımı, profesyonel cilt temizliğidir. Cildin sebum dengesini korunduğunda gözenekler tıkanmaz ve böylece deri çok daha geç yaşlanır.  Düzenli cilt bakımının faydalarını sıralamak gerekirse: 

 • Kırışıklık oluşumunun önüne geçer.
 • Sarkmaların önüne geçer.
 • Kolajen üretimini destekler.
 • Anti-Aging koruma sağlar.
 • Cilt canlılığını korur.
 • Kullanılan cilt besinlerinin etkisini destekler.
 • Leke oluşumunun önüne geçer.